Tanie flagi i windery – jak ekonomicznie podejść do zamówienia flag, masztów i winderów

Jak najlepiej i najtaniej zamówić maszty ?

Należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

Ile masztów potrzebujemy ? Tu z reguły oszczędzić się nie da, potrzebujemy tyle, ile potrzebujemy (więcej).

Ale na flagach możemy oszczędzić. Jeśli więcej niż jeden maszt z flagą ma stać przed firmą, na jednym z nich możemy na stałe wciągać flagę Polski lub kraju, z którego pochodzi lub związana jest nasza firma. Na czym oszczędzamy ? Na cenie flagi – flaga Polski jest najtańsza, a flagi narodowe z reguły tez mają niższe ceny jak firmowe. Korzyść dodatkowa – nie musimy pamiętać o świętach narodowych – flaga Polski zawsze jest na maszcie. Przed naszą siedzibą przy ul. Modlińskiej 266 w Warszawie korzystamy z tego rozwiązania od lat. Proponujemy je również naszym klientom – flagę Polski dostają gratis w wymiarze takim, jak zamawiane wraz z masztami flagi firmowe.

Jaka wysokość masztów ? 

Nie zamawiajmy zbyt wysokich masztów, zapytajmy architekta lub dostawcę masztów. Poprośmy o wizualizację ew wizytę w przewidywanej lokalizacji. Oszczędzimy na cenie niższych masztów, co będzie wydatkiem jednorazowym, i zapłacimy mniej za mniejsze flagi, co będzie już wydatkiem systematycznym. Na przykład w zwartej miejskiej zabudowie maksymalna wysokość masztów to z reguły 8 m, a bardzo często 6 m w zupełności wystarczy. Zbyt wysoki maszt w stosunku do lokalizacji może spowodować gorszą widoczność flagi, nie chcemy przecież zadzierać głowy do góry , żeby zobaczyć flagi.

Maszty mają dobre ceny do 12 m, bo wysokości od 6 do 12 m są popularne. Jeśli architekt zaplanował nam maszty powyżej 12 m, postarajmy się redukcję ich wysokości do 12 m lub np. ich wyższe posadowienie, na murku lub kwietniku

Jaki kolor masztów ?

Przyzwyczajeni jesteśmy, że maszty flagowe z reguły są białe – te wykonane z włókna szklanego i srebrne – z aluminium. Takie maszty są dostarczane „od ręki”. Czasem klienci chcą maszty w zadanym kolorze RAL. Jest to jak najbardziej możliwe, ale kosztuje i wydłuża termin realizacji. Maszt ma eksponować flagę – nie musi być szczególnie widoczny.

Własny montaż ?

Jak najbardziej tu da się oszczędzić – montaż masztu jest tylko o stopień trudniejszy od montażu słupka ogrodzeniowego – o ile oczywiście ma u nas kto to zrobić. Dostawca wyśle podstawy do zabetonowania i instrukcję montażu, dostarczy maszty i przykręci na zabetonowane podstawy.

 

Jak zamówić najtańsze flagi ?

Odpowiedź nr 1: małe ale nie za małe

Za flagi płacimy z metra kwadratowego

Czyli jak wspomniałem powyżej flagi powinny być dopasowane do nie za wysokich masztów.

Odpowiedź nr 2: nie za szerokie

Większość flag firmowych i reklamowych to flagi pionowe. Ponieważ pod takie flagi maszt z reguły ma ramię obrotowe 150 cm, taka jest też maksymalna szerokość flagi. Poprośmy grafika o kilka projektów, często węższa flaga, np 120 cm będzie miała lepsze proporcje, będzie tańsza, przy okazji zyskamy nieco na trwałości.

Odpowiedź nr 3: nie za wysokie

Z moich doświadczeń wynika, że najlepsza wysokość flagi pionowej to nieco mniej jak pół wysokości masztu. Dla najpopularniejszego masztu 8 m proponujemy klientom optymalny cenowo wymiar 120 x 350 cm.

Odpowiedź nr 4: czy na pewno pionowe?

Flagi pionowe są popularne – możemy na nich dać dużo treści, możemy zastosować ramię obrotowe i flaga będzie zawsze rozpostarta. Dużo treści na dużej fladze – będzie drożej, maszt z ramieniem obrotowym – też droższy. Warto rozważyć, czy nasza flaga nie może być klasyczną flagą poziomą (więcej). Wtedy maszt będzie najtańszy, podobnie flaga, z racji mniejszej powierzchni, również będzie miała niższą cenę.

Odpowiedź nr 5: dużo

Głównym czynnikiem wpływającym na cenę jest, oczywiście, wielkość flagi, ale nie bez znaczenia jest zamawiana ilość. Producent flag chętnie da nam niższą cenę przy większej ilości flag. Przyjmuje się, że flaga dobrze wygląda maszcie do 6 miesięcy (więcej) . Warto mieć 2-3 zmiany flag w zapasie, flagi będą tańsze i nie stracimy co pół roku czasu na ich zamawianie.

Odpowiedź nr 6: zwykłe

Są nieco mocniejsze materiały flagowe niż podstawowy 130 gr (więcej). Kluczowe jest jednak słowo „nieco”.

Nieco mocniejsze materiały są droższe o około 20-40 %, czy warto ?

Co nam po dodatkowym miesiącu droższych starych flag, które już straciły świeży wygląd ?

Może lepiej nieco częściej zmienić tańsze flagi ?

Odpowiedź nr 7: nie białe

Jeśli tylko jest możliwość , dajmy w projekcie dużo koloru, szczegółów i tło. Dwie uwagi co do tła: znamy wiele przykładów udanych flag ze znanymi logami z czarnym tłem – robią doskonałe wrażenie, unikajmy jasnoszarego tła – będzie wrażenie od razu brudnej flagi. Przybrudzona flaga z tłem, z dużą ilością kontrastowych szczegółów i kolorów dłużej będzie robiła dobre wrażenie i możemy ją pozostawić na maszcie miesiąc lub dwa dłużej , o ile się nie zniszczyła.

 

Najtańsze windery

Windery są wyjątkowo ekonomicznym nośnikiem reklamy, oszczędzić możemy na:

  • Odpowiednim wymiarze i kształcie windera
  • Materiale flagi – patrz punkt powyżej.
  • Podstawie – najdroższe są podstawy z płyty metalowej z trzpieniem z rotatorem. Ich kosztu możemy uniknąć stawiając mniejsze windery na taniej wbijanej podstawie typu szpilka, o ile podłoże na to pozwala. Na twardych podłożach możemy zastosować podstawy od parasoli ogrodowych napełnione wodą lub, jeśli rozwiązanie ma całoroczne – piaskiem. Większe beachflagi możemy posadowić na płycie chodnikowej wyposażonej w trzpień – tanie i solidne rozwiązanie.