Flagi, windery dwustronne – oczekiwania wielu klientów, ale czy możliwe do spełnienia?

Często wpływają do nas zapytania o „flagi reklamowe dwustronne”.

Klienci oczekują, flaga będzie jednakowo wyglądała z obu stron, czyli, że tekst będzie czytelny i logo, nawet niesymetryczne pionowo, też będzie jednakowo widoczne z obu stron. Nie da się spełnić tego oczekiwania. Tkaniny flagowe, a mówmy raczej dzianiny flagowe, to jedna warstwa zabarwionego białego materiału. Flagi są rozpostarte w powietrzu, więc patrzymy na nie „pod światło”. Gdybyśmy nadrukowali ten sam tekst po obu stronach flagi, po jej wywieszeniu zobaczymy, że napisy nałożyły się na siebie i zupełnie straciliśmy czytelność.

Albo zróbmy eksperyment: na białej kartce napiszmy tekst, najlepiej markerem. Spójrzmy na kartkę „pod światło” z drugiej strony. Zobaczymy lustrzane odbicie tekstu. Podobnie będzie z flagą.

Ale czy naprawdę nie da się zrobić flag i winderów dwustronnych ? – podpowiada inwencja naszym klientom.

Przecież wystarczy zszyć dwa kawałki materiału czytelnie wydrukowane. Oczywiście, zszyć się da, ale jak wywiesimy taką flagę na zewnątrz, dalej będzie prześwitywać i teksty i grafika się nam nałożą.

To dajmy nieprześwitującą warstwę w środek- tak, można w środku umieścić nieprześwitującą warstwę, ale powinna być czarna i gęsta, żeby nie była przepuszczalna dla światła. Ale czarna warstwa będzie widoczna przez pojedyncze warstwy materiału z obu stron – należy więc dodać po białej gęstej warstwie separacyjnej z każdej strony – I…. w zasadzie …. już, mamy flagę dwustronną ! Tak, mamy, tyle, że pięciowarstwową.

Tak ciężką, że wiatr nie będzie jej rozwiewał.

Od czego zatem ramię obrotowe ? Niestety, taka flaga, typu sandwich, będzie zbyt ciężka dla lekkich ramion obrotowych. Ponadto, wyobraźmy sobie tę flagę po deszczu – pozlepiane, pomarszczone warstwy, nie wspominając o jej ciężarze.

Jeśli już mamy ramię obrotowe – da się je zablokować tak, żeby flaga była zawsze w położeniu czytelnym ? Niestety, ramienia obrotowego nie da się zablokować. Przyczyny są dwie – po pierwsze – konstrukcja masztu tego nie umożliwia, po drugie, gdybyśmy nawet je zablokowali, nieposłuszny wiatr będzie chciał flagę obrócić, co spowoduje naprężenia, do których ani maszt, ani flaga nie są przystosowane.

Czy zatem naprawdę nie da się zrobić flag dwustronnych ? Da się, tyle że w praktyce nie będą to flagi.

W ostatnich latach pojawił się materiał tekstylny DecoTex z separatoremmiędzy dwiema warstwami tkaniny do zadruku cyfrowego. Da się z niego zrobić flagietkę lub quasi-flagę. Będzie na maszcie lub winderze, będzie dwustronny, natomiast nie będzie powiewał na wietrze i nie będzie przepuszczał światła – co daje dziwny efekt estetyczny. Będzie również ciężki, co w praktyce eliminuje ramiona obrotowe (gafle) i w przypadku winderów daje nadmierne o obciążenie masztu, co eliminuje wysokości ponad quasi-flagi powyżej 2 m. Podobnie można wykorzystać cienki banner backlight.