Flagi poziome czy pionowe ?

Tak postawione pytanie często jest kwestią reprezentacja czy reklama ? Logo czy treść ? 

W przypadku flag przeznaczonych do oznaczenia siedziby firmy należy wziąć pod uwagę jak postrzegamy rolę flagi firmowej.  

Reprezentacja. 

Jeśli ważny jest dla nas aspekt reprezentacyjny flagi, lub jeśli na stałe fladze lub flagom firmowym będzie lub będą towarzyszyły flagi narodowe warto rozważyć flagi poziome. Dadzą one przekaz wysokiego statusu firmy lub jej międzynarodowego rodowodu lub zasięgu.  

 

 

Flagi poziome są bardziej tradycyjne i będą bardziej naturalnie wyglądały na masztach. Należy pogodzić się z faktem, że przy słabym wietrze flaga pozioma nie będzie rozpostarta, ale nigdy też będzie niewidoczna – tkanina ułoży się naturalnie wzdłuż masztu i będzie widać jej barwy. Jeszcze jednym argumentem na rzecz flag poziomych jest ich cena – z reguły mają mniejszą powierzchnię, a co za tym idzie, niższą cenę od flag pionowych. 

Reklama. 

Dobrym przykładem flag o przeznaczeniu reklamowym są flagi przed centrami handlowymi. Tutaj przekaz jest prosty – dużo logo lub treści reklamowej na wielu masztach. Również wybór jest prosty  – prawie zawsze są to flagi pionowe, pozwalające na umieszczenie większego logo i umieszczenie więcej treści reklamowej. Maszty z reguły są wyposażone w ramiona obrotowe pozwalające na ekspozycję  flagi przy słabym wietrze lub jego braku. 

Również przed siedzibami firm najczęściej spotkamy flagi pionowe – po prostu tak ukształtował się od lat 90-tych stereotyp flagi firmowej. Najczęściej logo umieszczane jest również pionowo – czytane z dołu do góry. Czasem w logo oddzielamy sygnet, który umieszczamy poziomo i logotyp, który umieszczamy pionowo – o ile księga znaku nam na to pozwoli.  

Nieco kłopotliwe bywa zawieszanie flag narodowych w pionie z dwóch powodów: 

Nie ma ich na półce do kupienia – z uwagi na brak standardu flagi pionowe muszą być zamawiane 

Czasem budzi wątpliwości jak ma wyglądać w pionie flaga narodowa – i ty pomoże nam strona instytutu heraldycznego http://instytutheraldyczny.pl. – uwaga pionowa flaga Polski ma podział kolorów w pionie i białą barwę od strony masztu. 

Bardzo tolerancyjna jeśli chodzi o wersję pionową jest flaga Unii Europejskiej. W naszej praktyce widzieliśmy wiele pomysłów na umieszczenie gwiazdek na fladze pionowej i prawie zawsze wyglądało to dobrze. Wskazówki graficzne dotyczące symbolu europejskiego są pod adresem: 

http://publications.europa.eu/code/pl/pl-5000100.htm 

 

 

Jeśli  wersja masztu na to pozwala/ np. wersja Internal windtracker https://www.logoflagi.pl/maszty-flagowe-logo możemy łączyć na kilku masztach flagi firmowe pionowe  z narodowymi poziomymi.