Trwałość flag

Czasami spotykamy się z telefonami ze strony klientów, że minął zaledwie rok, od kiedy zamówili i zawiesili na masztach flagi, a już zszarzały i widoczne jest ich zużycie. umaczymy, że flaga to jednak nic innego, jak materiał tekstylny bardzo dobrej jakości, techniczny, zaprojektowany właśnie do takich zastosowań, ale pozostawiony na zewnątrz i narażony na wszystkie możliwe warunki atmosferyczne. Przyjmuje się, że żywotność flagi to około 6 m-cy. Około, to znaczy, że jeśli po roku flag dobrze wygląda, to jest albo rzadko wciągana na maszt, albo powietrze jest wyjątkowo czyste, a wiatry łagodne. 

Czasem producenci flag dają krótkoterminowe gwarancje na flagi, są one jednak obwarowane, bo muszą, licznymi warunkami, nie zawsze realnymi do spełnienia. 

Przyjmujemy, że jeśli po 2 miesiącach jest widoczne zużycie flagi, to jest z nią coś nie w porządku. 

Jak wydłużyć żywotność flagi? Jest kilka sposobów:

Po pierwsze, wywieszać okresowo i zdejmować przy silnym wietrze,

Po drugie – prać. Flagi prania się nie boją, 60 st C i ogólnie stosowane środki piorące będą odpowiednie. 

Trzecia metodaflagi, dzięki rozwojowi druku cyfrowego są coraz tańsze, szczególnie przy większych ilościach  – więc warto zamawiać więcej, częściej wymieniać i cieszyć się dobrym wyglądem flag się szczególnie ich trwałością

Kilka informacji technicznych: 

Flagi w większości wykonywane są z dzianin i tkanin poliestrowych. 

Materiały na flagi różnią się splotem i gramaturą i muszą spełnić wiele oczekiwań: 

Lekki materiał będzie dobrze rozwiewany – ciężki będzie mocniejszy ale flaga rzadko będzie rozpostarta, a w przypadku masztów  z ramieniem obrotowym, obciążenie ramienia będzie zbyt duże. 

Gęsty materiał da nam doskonałą płaszczyznę koloru ale będzie mało przewiewny i łopotanie dość szybko go zniszczy /dlatego nie sprawdzają się tkaniny stosowane na żagle/. 

Dobrym kompromisem między wymienionymi oczekiwaniami jest dzianina o splocie 3 nitkowym samoblokującym  /zapobiegającym pruciu się flagi/ o gramaturze około 115 g/mkw, najpopularniejszy na świecie materiał na flagi. 

Ostatnio coraz częściej stosowana jest dzianina typu mesh, o zwiększonej trwałości, również o gramaturze około 115 gr.