Solidarni z Ukrainą – Flaga Ukrainy

W obliczu wojny w Ukrainie nie pozostaliśmy obojętni. Tłumnie ruszyliśmy na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Oferujemy im nie tylko ogromne wsparcie materialne, ale także staramy się podtrzymać ich ducha walki. Już od początku inwazji 24 lutego Polacy licznie nabywali w sklepie Logo niebiesko-żółte flagi w geście solidarności z napadniętym narodem. Zawisły niemal w całym kraju. Możemy podziwiać je na masztach i balkonach oraz w rękach osób biorących udział w pikietach i demonstracjach, sprzeciwiając się okrucieństwu wojny. Wstążki w kolorach ukraińskiej flagi zagościły także na odzieży m.in. prezenterów telewizyjnych.

Flaga Ukrainy – jak wygląda i co symbolizuje?

Flaga Ukrainy to prostokąt podzielony na dwa poziome pasy w kolorach:
– niebieskim nawiązującym do barwy nieba i interpretowanym jako znak pokoju,
– żółtym symbolizującym bogactwo ziemi ukraińskiej, czyli zboża.
Barwy ukraińskiej flagi nawiązują także do Herbu Narodowego Ukrainy, który przedstawia złoty trójząb na niebieskim tle.
Jakiw Hołowacki – ukraiński działacz narodowy i badacz galicyjskiego folkloru – tak pisał o przyszłych barwach swojej ojczyzny w 1848 roku:
“Niebieski kolor jest jak czyste niebo południowej Rusi, przedstawia świat i spokój, który jest potrzebny naszemu narodowi. Złoty kolor podobnie jak brzask na czystym niebie, przedstawiał jasne światło, do którego powinniśmy dążyć.”

Historia flagi Ukrainy

Historia ukraińskiej flagi odzwierciedla dzieje całego narodu – od czasów starożytnych po współczesność. Rytualna symbolika połączenia niebieskiego i żółtego związana jest z Wielką Migracją Ludów, która miała miejsce 3000 lat p.n.e. Od czasu chrztu Rosji barwy te zawsze były widoczne na fladze państwa. We Lwowie podniesiona została już w czerwcu 1848 r. W ZSRR używanie, a nawet przechowywanie niebiesko-żółtej flagi zostało uznane za przestępstwo i było surowo karane.

Oficjalne kolory flagi ukraińskiej zatwierdzono dopiero 27 czerwca 1949 roku, a 28 stycznie 1992 r. barwy te stały się głównym symbolem narodowym niepodległej Ukrainy.