Od kiedy i dlaczego flaga Polski jest biało-czerwona?
Każdy kraj posiada swoje symbole narodowe, które rozróżniają go na całym świecie – w przypadku zamieszkiwanego przez nas miejsca na mapie Europy jednym z nich jest oczywiście flaga biało-czerwona. Z tym elementem tożsamości narodowej Polaków związana jest długa historia oraz obyczaje określające przez kogo mogą być używane i w jaki sposób. Czytając nasz wpis dowiesz się, czym różnią się bandery wojenne od chorągwi dwukolorowych i z godłem, przez kogo mogą być wykorzystywane, dlaczego występują w takich a nie innych barwach i co tak właściwie oznaczają.
Od kiedy nosimy się w biało-czerwonych barwach?
Historia polskiej flagi i jej barw sięga tak naprawdę początków państwa – już Rzeczpospolita Obojga Narodów używała sztandarów w znanych nam odcieniach. Ale o prawdziwych początkach historii symbolu, który znamy teraz, można mówić od 3 maja 1792 roku, kiedy to oficjalnie uznano jego dwukolorowy wizerunek. Od tego czasu chorągwie występowały w różnych wariantach – w wersji z godłem lub jako bandery wojenne.
Flaga Polski na maszcie
Dlaczego biel i czerwień? Dowiedz się, co oznaczają barwy naszej flagi!
Pewnie nie raz zastanawiałeś się dlaczego flaga Polski jest biało-czerwona i co mogą oznaczać jej barwy? Historycznie odcień czerwony oznaczał dostojeństwo, bogactwo, a wraz z mijającymi stuleciami odwagę i waleczność. Już Jan Długosz pisał o czerwonej chorągwi z wyszytym białym orłem w swoim opisie bitwy po Grunwaldem. Biel na fladze pojawiła się później, i nawiązywała do wspomnianego białego orła, była poza tym symbolem czystości. Takie znaczenie kolorów na polskiej fladze obowiązuje bez względu na to, w jakim wariancie występuje.
Zasady dotyczące wykorzystania flagi dwukolorowej, z godłem i bandery wojennej
Polska flaga występuje w 2 wariantach: biało-czerwonym i biało-czerwonym z białym orłem na czerwonej tarczy herbowej. Przez kogo mogą być używane bandery wojenne, chorągwie dwukolorowe i z godłem i dlaczego? Wraz z pojawieniem się nowych wariantów naszego symbolu narodowego w 1955 roku takich jak chorągwie z godłem, pojawiło się powyższe pytanie – przez kogo powinny być używane? Zasada jest prosta: na terenie kraju tylko flaga dwukolorowa, natomiast za granicą oraz na statkach i okrętach – dwukolorowa z orłem. Flagi z orłem mogą stosować placówkach dyplomatyczne i konsularne, natomiast bandery wojenne są stosowane na statkach lub okrętach – dlaczego? Odpowiedź jest prozaiczna i zaskakująca – po to, aby rozróżnić je od innych biało-czerwonych oznaczeń służących sygnalizacji na morzu.