Rozpoznawalność marki i miejsca – Muzeum Azji i Pacyfiku – Case Study flagowo-masztowe

Wstęp – problem

 

Zgłosiło się do nas warszawskie Muzeum Azji i Pacyfiku. Muzeum ma siedzibę w budynku z tarasem pomiędzy ulicami Solec a Wisłostradą. Mimo że ta lokalizacja wydaje się doskonała – ulica Solec to dobry adres, ale warszawiacy przejeżdżają obok nie wiedząc że właśnie mijają tę placówkę muzealną.

Klient w ekspozycji flag zauważył szansę na zwiększenie widoczności.

Jedynym miejscem na ekspozycję flag był taras od strony Wisłostrady. W ramach zamierzonej od pewnego czasu rewitalizacja tarasu przewidziano środki na ekspozycję flag.

taras-miedzy-budynkami-wioslarska 

  Taras przed rewitalizacją, widok od ulicy Solec

taras-miedzy-budynkami-ul-wioslarska

Widok tarasu od Wisłostrady (zasób Map Google)

 

Analiza

 

Wizja lokalna ujawniła duży potencjał miejsca w zakresie montażu masztów.

Przeanalizowaliśmy widoczność flag od Wisłostrady. Ruch pieszy był tu nieistotny, Ważne było zapewnienie dobrej widoczności z pojazdów jadących w kierunku południowym, co przy dużym natężeniu ruchu na tej trasie daje dużą wartość reklamową. Dodatkową okazję do zauważenia flag mają kierowcy i pasażerowie pojazdów zatrzymujących się pod odległymi o 50 m światłami przy ul.Ludnej.

 

Propozycja

Zaproponowaliśmy niewysokie maszty 6m z uwagi na fakt, że będą zamontowane na tarasie wyniesionym ponad poziom jezdni 3 m. Przy wyborze rodzaju masztu i zwieńczenia uwzględniliśmy fakt, że urządzenie tarasu zawiera elementy azjatyckie, i zasugerowaliśmy  białe stożkowe maszty z włókna szklanego. Kierując się azjatycką estetyką przyjęliśmy, że zwieńczenie powinno być złote w kształcie kuli lub kropli.

Były dwie możliwości montażu: w stropie i, rzadziej stosowany, montaż boczny do balustrady tarasu.

Do rozważenia był rodzaj flag. Klasyczne flagi poziome byłyby bardziej zgodne z klasycznym charakterem miejsca, ale nie spełniałyby postulatu dobrej widoczności i czytelności.

Zostały zaproponowane zatem flagi pionowe, które zapewniają czytelność logo i tekstów oczekiwaną zarówno przez Muzeum jak i sponsora – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Zdeterminowało to wersję masztu – z ramieniem obrotowym.

Stosunkowo niewielki wymiar flag – 100 x 200 został zaproponowany z uwagi na bezpieczeństwo wiatrowe.

Rozwiązanie

Kilkutygodniowa współpraca Logoflagi z Muzeum w zakresie wyboru rozwiązania i projektowania zaowocowała udanym rozwiązaniem:

Ponieważ pod tarasem znajdowały się inne pomieszczenia, montaż w stropie byłby złożony technicznie, kosztowny i niósłby ryzyko nieszczelności. Wybrano zatem inne rozwiązanie:

maszty zostały zamocowane w betonowej balustradzie metodą montażu bocznego.

Muzeum zdecydowało się na śmiały, nieczęsto stosowany kolor fuksja na tło flag. Takie tło zapewniło dobrą widoczność i nie jest nadmiernie oryginalne.

Wymiar flag 100 x 200 dzięki dużej ilości masztów okazał się w pełni wystarczający.

Dodatkową korzyścią okazało się, zupełnie nieprzewidziane, odbicie flag i masztów w szklanej elewacji sąsiedniego budynku. Czasem, jak popracujemy, dostajemy bonus….

cztery-maszty-z-flagami-w-kolorze-fuksja

Efekt finalny z bonusem – postawione 4 a widoczne jest 8 masztów z flagami.

Ciekawy widok od strony tarasu.