Maszty i flagi w wojsku

W wojsku maszty i flagi mają szczególne zastosowanie.  Nie tylko pełnią funkcje reprezentacyjne, ale też sa ważnym  elementem ceremoniału. Kulminacyjnym momentem wielu uroczystości wojskowych i państwowych jest podnoszenie lub opuszczanie flagi. Wszystkie oczy i obiektywy kamer skierowane są na wznosząca się lub opadająca flagę. Kilka elementów związanych z masztem jest w tym momencie istotnych:

  • mechanizm korbowy, który zapewni jednostajny ruch flagi,
  • wysokość zamontowania mechanizmu, żeby flagowy zachował właściwą sylwetkę
  • obciążnik, który pozwala uniknąć kłopotliwej sytuacji , kiedy  flaga sama nie chce sie opuścić, bo na przykład po deszczu jest częściowo przyklejona do masztu.

Maszty flagowe dla wojska zazwyczaj są w biało-czerwone  ukośne pasy o szerokości 10 cm i kącie nachylenia 45 stopni. Regułą jest zastosowanie mechanizmu korbowego do opuszczania i podnoszenia flagi. Maszty niekoniecznie są zamontowane na stałe – jeśli ich obecność na co dzień jest zbędna, bądź też ceremoniał odbywa się poza siedzibą można zastosować podstawy przenośne w postaci gabionów do obciążenia dowolnym kruszywem lub podstaw obciążanych płytami chodnikowymi.